Próba wyłudzeń „na GIODO” z zastraszaniem Internautów!

Możliwość komentowania Próba wyłudzeń „na GIODO” z zastraszaniem Internautów! została wyłączona

Kolejna próba wyłudzeń – tym razem „;na GIODO”; od Stowarzyszenia „Bądźmy Legalni”

W ostatnich dniach zarówno my sami jak i nasi Klienci (oraz z tego co widać po burzy w sieci także i inni przedsiębiorcy) są bombardowani mailami, będącymi niczym innym jak SPAMEM i PRÓBĄ WYŁUDZENIA, pochodzącymi od Stowarzyszenia "Bądźmy Legalni" z podpisem niejakiego Pana Marka Dobrowolskiego.

Rozsyłany SPAM mówi o rzekomym niedopełnieniu obowiązków względem GIODO. W mailach czytamy między innymi, że wszyscy którzy posiadają strony internetowe mają obowiązek zgłoszenia zbiorów danych osobowych do GIODO. Ponadto Internauci straszeni są wysokimi karami, które ma nakładać GIODO z tytułu braku dopełnienia tego obowiązku. Co ciekawe, spam ten trafia zarówno do osób, które rzeczywiście nie mają baz zgłoszonych w GIODO, jak i do tych, którzy swoje bazy zgłosili już dawno temu. Ofiarami SPAMU są osoby i firmy posiadające strony internetowe, na których jest możliwość dołączenia do newsletterów i/lub wypełnienia formularzy kontaktowych. A co za tym idzie (wg maila) są to osoby zobligowane do zgłoszenia zbiorów baz danych do GIODO.

Rozsyłany SPAM zawiera wybrane fragmenty przepisów prawnych (niepełne i fragmentaryczne i bardzo uogólnione) oraz informacje o wysokich grzywnach (200 tys.zł) co ma oczywiście zastraszyć odbiorców. Na koniec nadawca nakłania do rozwiązania tego problemu w ciągu 3 dni poprzez dokonanie rejestracji za np. pośrednictwem… i podaje kilka linków do ofert firm zewnętrznych… (ciekawe czy także do swojej..?). Jeśli tego nie zrobimy – straszy dalej – "oni" złożą donos o przestępstwie, co spowoduje wszczęcie procedury kontrolnej przez GIODO.

Uczulamy przed tego typu i innymi nieuczciwymi praktykami i radzimy, by w takich przypadkach nie postępować pochopnie. Zachęcamy do działania zgodnego z przepisami prawa.

Zanim jednak cokolwiek uczynicie i podejmiecie jakiekolwiek kroki – należy przede wszystkim zapoznać się z http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971330883 ustawą i sprawdzić czy rzeczywiście macie taki obowiązek, bowiem jest w niej wyliczone dokładnie kto i co musi zgłosić. To nie jest tak, że "wszyscy" jak można byłoby wnioskować z maila od owego Stowarzyszenia. A np. jedno z wyłączeń brzmi:

Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883 Art. 43. 1. Z obowiązku rejestracji zbioru danych zwolnieni są administratorzy danych: (…)

8) przetwarzanych wyłącznie w celu wystawienia faktury, rachunku lub prowadzenia sprawozdawczości finansowej;
9) powszechnie dostępnych;
(…)

http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971330883 Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych

Więcej informacji na temat rejestracji baz danych osobowych można uzyskać na stronie GIODO  http://www.giodo.gov.pl poprzez którą można także dopełnić formalności zgłoszenia przy pomocy wskazówek i nie zbyt skomplikowanego formularza.

I jeszcze… jeśli chcecie poprawić sobie humor na początku tygodnia to zachęcamy do wejścia na stronę https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu Krajowego Rejestru Sądowego i sprawdzenia czy rzeczywiście takowe Stowarzyszenie w ogóle istnieje… Wyszukiwarka w KRS ani po nazwie w cudzysłowie ani bez cudzysłowu takowego Stowarzyszenia nie znajduje… Ciekawe prawda… 🙂 SPAM w najczystszym wydaniu. A oferta… jak każda inna, tyle że mało uczciwa (sposób jej przekazu również) !!!

 

4 kwietnia 2016 z -

Brak możliwości komentowania.

Witamy w naszym katalogu firm.

Projekt: IPR.PL

Przejdź do paska narzędzi